Slovensko sa podľa najnovšej výročnej správy Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) ocitá na pokraji vážnej systémovej krízy.
Predseda úradu Ľubomír Andrassy otvorene varuje, že krajina postupne stráca schopnosť strategicky riadiť vlastný rozvoj a bez hlbších reforiem jej hrozí úpadok, ktorý môže vážne ohroziť základné funkcie štátu.
Slabé riadenie a chýbajúca vízia
NKÚ vo svojej správe kritizuje, že Slovensko funguje bez jasne definovaných cieľov a dlhodobých plánov. Inštitúcie podľa úradu často iba „hasia“ aktuálne problémy, no chýba im vízia a zmysluplná koordinácia.
Výsledkom je stagnácia, neefektívne míňanie verejných financií a nízka dôvera občanov vo fungovanie štátu.
„Slovensko sa ocitlo za hranicou, kde už nestačí len opravovať staré systémy. Potrebujeme ich radikálne prekresliť,“ uviedol Andrassy.
Ohrozené sociálne dávky aj dôchodky
Medzi najvážnejšie riziká, na ktoré NKÚ upozorňuje, patrí kolaps verejných financií. Bez prijatia konsolidačných opatrení a reforiem v oblasti daní, dôchodkového systému a verejných výdavkov hrozí, že štát nebude schopný plniť svoje záväzky voči občanom – najmä v oblasti sociálnych dávok, dôchodkov a zdravotnej starostlivosti.
Správa tiež upozorňuje na to, že Slovensko dlhodobo neinvestuje do modernizácie verejnej správy. Zatiaľ čo iné krajiny sa posúvajú smerom k digitálnej efektívnosti a využívaniu umelej inteligencie, slovenský štát podľa NKÚ často pracuje v režime z 90. rokov.
Výzva na „redizajn štátu“
Jedným z hlavných odporúčaní je potreba hlbokej reformy spôsobu, akým štát funguje. Andrassy hovorí o „redizajne“ verejnej správy – od optimalizácie personálnych kapacít až po zavedenie jasných cieľov a merateľných výsledkov v každej oblasti verejného života.
„Bez zmeny systému riadenia na úrovni vlády aj jednotlivých rezortov nebudeme schopní udržať štát v stave, ktorý občania považujú za funkčný,“ dodal Andrassy.
Potreba spoločenskej diskusie
Správa NKÚ je dôležitým signálom pre vládu, ale aj pre občiansku spoločnosť a podnikateľský sektor. Naznačuje, že bez širšej spoločenskej diskusie a politickej odvahy na zásadné zmeny sa Slovensko môže čoraz viac prepadávať v rebríčkoch konkurencieschopnosti, kvality života a stability inštitúcií.
Slovensko už nemá priestor na odkladanie reforiem. Výročná správa NKÚ by mala byť varovným hlasom, ale aj impulzom pre reštart systému. Ak štát nezmení svoj prístup, môže čeliť dôsledkom, ktoré ovplyvnia každého občana – bez rozdielu.
Aký je váš názor?
Foto zdroj: visegradinsight.eu